XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe za nami

20.11.2021

17 listopada 2021 r. w podziemiach Muzeum odbyło się kolejne XXVI seminarium podejmujące powstańczą problematykę. Odbyło się w ramach Tygodnia Patriotyzmu, który rozpoczął się 11 listopada wspólnym śpiewaniem pieśni narodowych i ludowych. Na Seminarium wygłoszono sześć referatów opisujących czas Powstań Śląskich z uwzględnieniem również ziemi kozielskiej. Referaty zostaną po redakcji naukowej włączone w kolejne Szkice Kędzierzyńsko-Kozielskie XXIII w następnym roku. Seminarium połączone było z wystawą „Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu” oraz wręczeniem nagrody w konkursie dla młodzieży na komiks historyczny „Polska Niepodległość Odrodzona! 1918”.

Seminarium oprócz generowania wiedzy o zjawiskach historycznych sprzed 100 lat i współczesnemu ich odbiorowi stało sie miejscem spotkań miłośników lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego miasta i regionu. Tegoroczne Seminarium – pomimo restrykcji pandemicznych spotkało się z zainteresowaniem ponad pięćdziesięcio grupy mieszkańców oraz uczniów II LO. Był przekaz internetowy on-line, który odbierało kilkanaście osób.  Wieści o XXVI Seminarium obiegła lokalne media radiowe (Radio Opole, Park) elektroniczne (KK24, TVM). 

Patronat naukowy nad Seminarium objął Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Mecenasem wydarzenia była Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.  Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Kędzierzyn-Koźle. 

https://kk24.pl/o-zyciu-na-slasku-100-lat-temu-podczas-kedzierzynsko-kozielskiego-seminarium-naukowego-wideo/ 

https://radio.opole.pl/101,507695,seminarium-naukowe-w-muzeum-ziemi-kozielskiej-za

https://muzeumkozle.pl/17-listopada-xxvi-kedzierzynsko-kozielskie-seminarium-naukowe-pt-swiat-zycia-codziennego-czasu-powstan-slaskich-z-perspektywy-stulecia-przygotowanie-towarzystwo-z/ 

Fotografie (Paweł Cieśla) - kliknij tutaj by je zobaczyć

 

Patronat

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej 
działa pod Patronatem 
GRUPY AZOTY ZAK S.A.

Kontakt

Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie.

 

Odpowiadamy na kontakt emailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)

 

Nasz adres:

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 077/482 36 86


 

Członkowstwo

ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK
DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Księgozbiór TZK