3 X 2020 - jubileuszowe XXV K-K Seminarium Naukowe

04.10.2020

3 X 2020 r. miało miejsce - jak zapowiadano - jubileuszowe XXV Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe 600 lecie obrazu Matki Bożej z Koźla w świetle ikonografii maryjnej. Zgromadziło ono 6 prelegentów i 32 "wejściówkowych" słuchaczy w rygorze sanitarnym. Goście mieli mierzoną temperaturę a po formalnościach organizacyjno-sanitarnych otrzymali gadżety Grupy Azoty Kędzierzyn. Seminarium otworzył prezes TZK prof. Edward Nycz i Przewodniczący Rady Miasta dr Ireneusz Wiśniewski. Część pierwsza seminarium powiązana była z obrazem Matki Bożej z Koźla a cztery referaty omawiały w szerokiej perspektywie historycznej podjętą tematykę. Po przerwie kawowej wygłoszone zostały dwa referaty.
Pierwszy stanowił o skomplikowanych dziejach średniowiecznego Koźla i jego władców, a końcowa multiprezentacja ukazała dorobek i podsumowała merytorycznie słowami omawiającego odbyte 24 seminaria. Prof. Edward Nycz pointując 26 lat funkcjonowania projektu "Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminaria Naukowe" dziękował kolejnym prezydentom Kędzierzyna-Koźla za pomoc w organizacji tego municypalnego projektu. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się kolejnym kierownikom wydziałów UM - kultury lub promocji oraz pracownikom zaangażowanym w pomoc organizacyjną przy kolejnych seminariach. Podziękowania należą się placówkom miejskim: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Domowi Kultury Koźle, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej za użyczanie miejsca i pomoc w urzeczywistnieniu kolejnych seminariów. Inicjator K-K Seminariów podziękował wszystkim prelegentom (ok. 180), którzy poprzez treści wygłaszane na tych spotkaniach odkrywali dawne dzieje lub budowali kapitał społeczno-kulturowy naszego miasta i jego mieszkańców. Szczególne podziękowania należą się sponsorom tych spotkań - w tym Grupie Azoty Kędzierzyn, która to od pierwszego seminarium w 1994 r. wspierała je i imprezy towarzyszące. Seminaria zostaną dokładniej podsumowane (ilościowo-jakościowo) w tekście kolejnych Szkiców K-K w 2021 r. Kończąc autorski cykl seminaryjny prof. Edward Nycz, w ostatnich słowach - skierował uwagę na możliwy kolejny projekt stojący przez TZK - czyli "dopisanie" do współczesności monografii miasta z 2001 r.
 

Patronat

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej 
działa pod Patronatem 
GRUPY AZOTY ZAK S.A.

Kontakt

Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie.

 

Odpowiadamy na kontakt emailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)

 

Nasz adres:

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 077/482 36 86


 

Członkowstwo

ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK
DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Księgozbiór TZK